Jakie płytki ceramiczne wybrać i jak obliczyć potrzebną ich ilość

   Wybór płytek ceramicznych do łazienki jest bardzo ważną kwestią podczas urządzania tego wnętrza i dlatego powinniśmy poświęcić mu dużo uwagi. Za pomocą płytek możemy dowolnie kształtować przestrzeń łazienkową. Dobór konkretnego rodzaju, koloru i wzoru płytek wpływa na charakter, wielkość, styl i wygląd łazienki. Możemy optycznie wnętrze powiększać lub pomniejszać, uzyskać efekt sterylnej czystości, lub też kojącego ciepła sprzyjającego relaksowi. Ponadto płytki są elementem wyposażenia łazienki, który wybieramy na lata i z tego powodu warto dobrze przemyśleć ich zakup, a także dokładnie obliczyć, jaka ich ilość jest nam niezbędna, żeby przypadkiem nie zabrakło płytek podczas prac remontowych.

Płytki ceramiczne to podstawowy materiał stosowany do urządzenia łazienki, ale nie tylko. Coraz częściej kładziemy je także w korytarzu, kuchni, garażu, na tarasie, a nawet w salonie. Wybór płytek – tak rodzaju, rozmiarów, jak i kolorystyki oraz wzorów – jest ogromny, dlatego często podjęcie decyzji, jakie płytki wybrać, nie jest proste. Najlepiej zatem zdobyć garść informacji na ich temat, by później – posiadając wiedzę merytoryczną – wyruszyć do sklepu by znaleźć te najlepsze, najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

Rodzaje płytek ceramicznych

 

  • Terakota – to płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Są mocne i odporne na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu, terakota charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki temu doskonale nadaje się na podłogi.
  • Gres – to płytki z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Przeznaczony jest głównie na podłogi, ale można go użyć na ściany.
  • Klinkier – to płytki z naturalnej gliny. Charakteryzują się dosyć nierówną powierzchnię, niską nasiąkliwością, małą ścieralnością a do tego są mrozoodporne. Ze względu na wymienione predyspozycje, płytki tego rodzaju mają zastosowanie na zewnątrz budynków.
  • Glazura – to wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha.

Zastosowanie i parametry

Jak już wiemy, nie każdy typ płytek nadaje się na wszystkie powierzchnie. Wybierając płytki na ściany i podłogi, czy też do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, musimy uwzględnić zarówno ich rodzaj, jak i następujące parametry:

  • ścieralność – każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych.
  • mrozoodporność – ta cecha informuje nas, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na tarasy, balkony, do nieogrzewanego garażu wybierać należy płytki mrozoodporne, w przeciwnym razie na podłodze szybko mogą pojawić się pęknięcia;
  • antypoślizgowość – producent informuje, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe.

Zwracajmy na ten parametr uwagę, wybierając płytki podłogowe, zwłaszcza do pomieszczeń, w których panuje wilgoć lub podłoga często jest mokra;

nasiąkliwość – to również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić, szukając płytek, szczególnie do łazienki, tak na podłogę, jak i na ściany. Nasiąkliwość podaje się w procentach – im mniejsza jest jej wartość, tym lepiej. Do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

 

 

 

jak obliczyć potrzebną ilość płytek?

 

Aby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek do naszego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę :

 

  • wielkość powierzchni (musimy zmierzyć ściany i podłogę)

 

ściany: szerokość każdej ściany x wysokość każdej ściany (lub wysokość do kórej kładziemy płytki)

Nie odejmujemy płytek na przewidziane otwory (drzwi, okno), ponieważ zapas przyda się na ewentualne straty materiałowe;

podłoga: długość  x szerokość podłogi

  • sposób układania

Zawsze kupujemy o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć. Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płytek jest sposób ich położenia – prosto czy w karo. Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

  • 10% więcej przy powierzchni do 10 m²,
  • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
  • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m²;

 

zaś przy ułożeniu w karo:

  • 20% więcej przy powierzchni do 10 m²,
  • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
  • 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m².

 

Dodatkowo warto jeszcze dokupić 10-15% więcej płytek na straty materiałowe związane z docinaniem płytek i uszkodzeniami które zdarzają się nawet najlepszym fachowcom.